Sukces współpracy w erze pracownika

„Życie większości ludzi wygląda jak woda nieświadomie płynąca z prądem. Niektórzy z nas próbują się wyzwolić, kształtować własny przepływ. Ale to wymaga płynięcia pod prąd, przebijania się przez brzeg. Większość z tych, którzy próbują zatrzyma się w pół drogi i przegra, ale część z nich utworzy nowy strumień, który z upływem czasu stanie się nową rzeką, a inni zaczną płynąć w Twoim kierunku.”

Robert Gryn CEO Codewise

To nie muszą być słowa, które do Ciebie przemawiają. Być może, że jest dla Ciebie ok, że po prostu płyniesz niesiony prądem, jako część nurtu większej rzeki i nie masz wpływu na swoje życie. Jeśli jednak czujesz,że chcesz kształtować to, jak płyniesz i dokąd, wiesz już, że nie stanie się to samo, że będzie potrzebna twoja decyzja, twoje działanie i twoja determinacja oraz twoje porażki, by odnosić twoje sukcesy.

Zrób po swojemu! Być może przeczytasz te słowa po raz setny a może tysięczny? Ważne co z nimi zrobisz 🙂 Tylko ty sam stoisz na drodze do swojego celu, do swoich marzeń, do swoich porażek i sukcesów.

Tak, dookoła są inni ludzie, jednak oni mają odpowiedzialność za siebie, choć wielu z nas o tym nie ma kompletnie zielonego pojęcia. Ty masz za siebie. Ja mam za siebie. Przekonałam się boleśnie o tym nieraz, biorąc odpowiedzialność za kogoś innego. To znaczy myśląc, że biorę. NIE DA SIĘ! Według Stephena Covey’a to wejście w strefę troski. Pracuję więc nad tym, by działać w strefie wpływu, czyli brać odpowiedzialność za siebie, za swoją część relacji z ludźmi. Ich część pozostawiam im.

Co o tym pisze Robert Ryn, który stworzył przez ostatnie lata jeden z najskuteczniejszych zespołów, metodą prób i błędów oraz ciągłego doskonalenia…

„Zapewnij środowisko życia i pracy, które ciężko byłoby znaleźć gdzie indziej. Ludzie pragną czuć, że są częścią czegoś, chcą mieć coś do powiedzenia i  wiedzieć, że ich wkład przekłada się na wyniki. Kiedy czujesz się częścią czegoś – dbasz o to.”

Tak jak i ty, tak i inni, kiedy nie są masą płynącą z prądem, chcą rozwoju, efektywności, dobrego życia i współdziałania. Nie różnimy się od siebie tak bardzo. Kiedy pomożesz w budowaniu świadomości wartości innym ludziom, nie przez gadanie, ale przez działanie, zgodne z tymi wartościami, pojawi się zaufanie, podstawa dobrej współpracy.

Niskie poczucie własnej wartości, spowodowane kulturą krytyki i deficyt zaufania, które nas otaczają nie sprzyjają rozwojowi biznesu.

Biznes jest oparty na długofalowym współdziałaniu, to wykazują badania, to potwierdza praktyka.

Wchodzimy w erę pracownika, to dla wielu pracodawców trudny moment, zwłaszcza dla tych, którzy byli przyzwyczajeni do tego, że rozdają karty. Płacę i wymagam. Teraz coraz częściej zaczyna wymagać pracownik. Według mnie i znów tu wrócę do Coveya, efektywna i budująca jest postawa współzależności – widzę swoje i twoje potrzeby. Taka postawa wymaga dojrzałości, trzeba przejść od zależności, w której wrzucamy siebie trochę w rolę uzależnionego dziecka, poprzez postawę wyzwalającego się niezależnego i skupionego na własnych potrzebach roszczeniowca.

I możemy się zatrzymać w tym miejscu pytając i powątpiewając, gdzie znaleźć takich ludzi…

No cóż, możesz nie wierzyć w swoją wielkość i w wielkość drugiego człowieka. Wtedy wszystko zostanie tak, jak jest.

Jednak możesz uwierzyć, że w każdym z miliardów ludzi na ziemi drzemie potencjał. Ilu potrzeba ci do współpracy? Czy jesteś gotów, poruszając się bez gwarancji, w warunkach niepewności, wyrąbywać swoją własną ścieżkę, którą pewna grupa pójdzie za tobą? To zadanie lidera.

Jeśli chcesz pracować z ludźmi odpowiedzialnymi, na tyle odważnymi, by nie być odtwórcami, tylko uczącymi się na błędach innowatorami, to daj im przestrzeń do tego.

Zakończę słowami Roberta, z artykułu, który mnie zainspirował:

„Sukces polega na posuwaniu się naprzód, nawet jeśli tak naprawdę nie wiesz, którędy jest naprzód. Niepewność jest częścią tej gry, a ci, którzy ją znoszą, wygrywają.”

https://www.linkedin.com/pulse/codewise-nieopowiedziana-historia-drugiej-najszybciej-robert-gryn/#pulse-comments-urn:li:article:8848304241066388564

Napisz komentarz

Scroll Up