poświęcasz się czy angażujesz

Poświęcasz się, czy angażujesz?

W rozgryzieniu ważnego tematu „poświęcasz się, czy angażujesz” pomogą nam nasi bracia mniejsi –  kura, świnia i psy. Co mają ze sobą wspólnego?

Efektywność i skuteczność to dwa chyba najczęściej pojawiające się słowa w artykułach dotyczących biznesu. Jest jeszcze klika innych z nimi związanych: motywacja, zaangażowanie, komunikacja, innowacyjność, wpływ, itd. Co wynosi nasze działania na wyżyny efektywności? Co sprawia, że osiągamy nasze cele i satysfakcję z tego powodu?

W odpowiedzi przyszły do mnie dziś dwie opowieści. Pierwszą znalazłam przez internet w wypowiedzi Jacka Walkiewicza na TEDx. W swoim wystąpieniu wspomniał o różnicy pomiędzy poświęceniem a zaangażowaniem. Zwróciłam na te słowa uwagę, ponieważ według mnie zaangażowanie powoduje poczucie spełnienia, daje możliwość pełni życia, wykorzystania i rozwoju kompetencji. Buduje również poczucie wspólnego celu i postawy współdziałania oraz pomagania sobie na drodze do osiągania go. A poświęcenie?

Trafia do mojej wyobraźni, przytoczona przez Pana Jacka historyjka o jajecznicy na boczku. Dla tego dania, kura się zaangażowała a świnia poświęciła.

Druga opowieść, kiedyś już zasłyszana, przypłynęła z mailem Dr Story – Moniki Górskiej. Jest o dwóch psach pewnego Indianina. Jeden – strachliwy, czasem się łasi, czasem skamle, potrafi też z lęku skakać do gardła, drugi – zadowolony, pełen zaufania patrzy na swojego pana merdając ogonem. Strachliwy ciągle atakuje ufnego. Indianin zapytany o to, który pies wygrywa, odpowiada: ten, którego lepiej karmię.

Co ważnego niosą dla mnie te dwie opowieści? Chcę mądrze karmić moje psy. Pamiętać o tym, który spokojnie i z ufnością czeka na sygnał do startu. To on odpowiada za odwagę i zaangażowanie, które pozwalają działać, produkować to, co jest potrzebne. Nie zapominać też o lękliwym, on uczy czujności, nowych strategii. Kiedy zaspokoimy potrzeby ich obu, walki mogą przyjąć lżejszą i bardziej kreatywną formę zabawy. Zaangażowanie w tworzenie dóbr, w budowanie równowagi, to postawa bardziej efektywna i satysfakcjonująca niż bycie produktem do konsumpcji.

Więc jak, poświęcasz się, czy angażujesz?

Napisz komentarz

Scroll Up