Zanim dasz narzędzia daj powód aby ich użyć

Daj wystarczający powód, zanim dasz narzędzia.

Znasz to powiedzenie: tonący chwyta się brzytwy? Jest tak zdeterminowany… Ma wystarczający powód. Nie, nie namawiam, żeby wrzucać na głęboką wodę ludzi, którzy nie umieją pływać.

Pomyśl jednak, jeśli jesteś liderem dla zespołu albo samego siebie, co ciebie inspiruje do podejmowania wysiłku. Co ważnego musiałoby się znaleźć na drugim brzegu, żebyś podjął trud przepłynięcia na drugą stronę? Sukces, wolność, szczęśliwa rodzina, satysfakcja z osiągniętego celu, rozwój biznesu? Z jakiego powodu wykorzystasz do tego celu narzędzia, które masz lub poszukasz nowych?

Z jakiego powodu podejmiesz decyzję, by to zrobić?

Jakie działania zaplanujesz, by dokonać tego skutecznie?

A teraz pomyśl o innych ludziach, ponieważ wielu rzeczy nie wykonasz sam. Zadasz im te pytania, czy raczej będziesz myśleć za nich lub narzucać im, co powinno ich motywować?

Jak myślisz, co będzie skuteczniejsze? A może nie myśl, tylko zrób to – zaryzykuj i zapytaj. I przyjmij odpowiedź.

Z mojego doświadczenia jako przedsiębiorcy, jako człowieka współpracującego z innymi ludźmi i jako trenera wynika, że dopóki nie damy sobie i ludziom przestrzeni, przyzwolenia na znalezienie swojego WŁASNEGO POWODU nic specjalnego się nie wydarzy, nie zmieni, a najlepsze narzędzia będą stały i rdzewiały… W najlepszym przypadku, ponieważ w innej wersji wydarzeń, przyniosą szkody. Coś ci to przypomina?

I przestań analizować, czy ten powód jest dobry dla ciebie. Ktoś może chcieć wykonywać zadania efektywniej, bo spieszy się do domu, do ŻYCIA, z powodu którego pracuje. Ktoś inny, by móc realizować swoje pasje. Jeśli człowiek wierzy, że to, co robi przybliża go do ważnych dla niego celów, sam znajdzie możliwości i narzędzia. A jeśli ty lub inna osoba z zespołu pomagacie sobie w szybszym ich opanowaniu, to tylko działa na korzyść wszystkich. Tylko trzeba widzieć w tym sens.

Warto doceniać każdy pozytywny i skuteczny krok. To uskrzydla.

Warto zadbać o bezpieczeństwo ludzi, zwłaszcza kiedy są na początku drogi. Każda umiejętność jest wtedy trudna, jak nowa ewolucja balansującego na linie linoskoczka. Warto zadbać, by poniżej rozciągała się siatka, na którą może bezpiecznie spaść, by nie ulec poważnej kontuzji lub nawet nie stracić życia.

Czy zapytałeś kiedyś ludzi, co czują w związku z sytuacją w firmie, z nowym projektem, czego im brakuje, by doskonalić to, co robią, co chcieliby zmienić?

Bez odpowiedzi na te pytania, bez nauczenia się zadawania sobie takich pytań jako stałego elementu procesu planowania i wykonywania zadań, wspieramy kulturę niskiej efektywności, braku szacunku dla człowieka i marnotrawimy aktywa przedsiębiorstwa, na kolejne narzędzia i szkolenia umiejętności techniczno-narzędziowych da ludzi, którzy nie mają powodu, by ich używać.

Chcesz być skutecznym liderem?

Daj ludziom warunki, by znaleźli wystarczający POWÓD skutecznego działania.

Przetestowałam, wiem, że DA SIĘ. I dlatego dzielę się z Tobą swoimi doświadczeniami i wiedzą, którą dzięki nim zdobyłam.

Owocnych pytań życzę 🙂

Monika Skorykow

Napisz komentarz

Scroll Up